"Vše, co si dokážete představit, je skutečné." - Pablo Picasso
Seznam tajných přání - recenze
Popelka - filmová recenze
Saeculum - recenze

Čas mezi šitím - María Dueňasová

2. ledna 2015 v 9:42 | Scribbler |  Recenze
Nedávno jsem si přečetla jednu úplně úžasnou knihu. Čas mezi šitím od Maríi Dueňasové mi doporučila jedna kamarádka. Má téměř 700 stránek, které se čtou vlastně samy. Poutavý příběh plný napětí, ale i lásky a přátelství mě úplně polapil.

Čas mezi šitím se odehrává ve Španělsku během občanské války a později i během 2. světové války. Mladá Sira je dcera chudé švadleny a když kvůli nedostatku zakázek zavřou salón, kde s matkou pracují, jejich budoucnost je nejistá. Sira se ale nečekaně poprvé v životě setká se svým otcem, který jí doporučí, aby unikla ze země, dokud není pozdě. Zdá se, že i on sám je v něčem nebezpečném zapleten. Zároveň potkává okouzlujícího Ramira, se kterým odjíždí ze Španělska do Tangeru v Maroku. Poté co jí ale Ramiro opustí, se musí vypořádat s velkou osobní ztrátou a tím že jí Ramiro sebral všechny peníze a ještě zanechal dluhy.
Sira poté prchá do Tetuánu v marockém protektorátu, kde jí je nařízeno, aby začala vydělávat a splatila všechny svoje dluhy. Sira si tak zařizuje salón, ve kterém šije pro bohatou německou, francouzskou a španělskou klientelu. A potom k ní do salónu jednoho dne dorazí mladá spěchající angličanka, ze které se později vyklube Rosalinda Foxová, milenka ministra zahraničních věcí ve Frankově vládě. A později se setkává i s mladým anglickým novinářem Marcusem Logenem, který jí společně s Rosalindou zajistí salón v samotném centru Madridu, který se vzpamatovává z občanské války. A zde má jeden velký úkol. Poslouchat, co si povídají její bohaté zákaznice, manželky, sestry a milenky těch nejvyšších vládních úředníků, a nenápadně předat tyto informace Britům.

Celý tento příběh se odehrává na historickém pozadí a mnohé postavy, které ovlivnily průběh války v knize doopravdy vystupují. A přestože je to pouze smyšlený příběh k prostředí naprosto přilne, takže ho považujeme za opravdový. Sira toho zažívá opravdu mnoho a bouřlivá válečná léta jenom umocňují její úspěchy a neúspěchy.

Mně se knížka opravdu moc líbila, určitě se v brzké době budu snažit najít nějakou podobnou knihu, ale zatím jsem na žádnou nenarazila. Zatím zkouším číst Dceru šťestěny od Isabel Allende, je to pěkné, ale Čas mezi šitím to není. Takže jenom do budoucna můžeme doufat, že se dočkáme dalších knih od Maríi Dueňasové, jejíž Čas mezi šitím je nezvykle povedená prvotina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Péťa Péťa | E-mail | Web | 12. února 2015 v 21:55 | Reagovat

Kniha mě zaujala už jen svým názvem, ale když jsem si přečetla tvoje shrnutí, řekla jsem si, že bych si ji mohla přidat na seznam :) snad se mi bude také líbit, až se k ní časem dostanu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama