"Vše, co si dokážete představit, je skutečné." - Pablo Picasso
Seznam tajných přání - recenze
Popelka - filmová recenze
Saeculum - recenze

Dcera Štěstěny

19. ledna 2015 v 19:58 | Scribbler |  Recenze
O Isabel Allende jsem samozřejmě už slyšela dříve, než mi prošla rukama tato knížka, ale jako samotná autorka mě nijak zvlášť nezajímala. Když jsem si v knihovně vybírala knížku, kterou si budu chtít vypůjčit a do ruky se mi dostala Dcera štěstěny, okamžitě jsem si při pohledu na autorčino jméno, vybavila to, že je nejznámější španělsky píšící spisovatelka a že jejím dílem je Dům duchů. Ten jsem sama považovala za nějaký thriller a příliš jsem se o autorku nezajímala.

Protože už jsem ale byla zoufalá z nedostatku čtiva a měla málo času, tak jsem Dceru štěstěny popadla. I když je mi známo, že bych neměla knihu soudit podle obalu, přesto jsem to udělala. Obálka se mi nelíbila a celé dva týdny jsem tu knihu ani nedokázala otevřít. A když jsem se k tomu konečně dostala, první stránky mě rozhodně nijak zvlášť nezaujaly.

Po pár dnech jsem se ale ke Dceři štěstěny vrátila a na první pohled obyčejný příběh mě nakonec uchvátil. Nešlo jenom o skvělý způsob psaní Allende, ale hlavně o povahu její hlavní hrdinky, Elizy. Samostatné a silné ženy byly odjakživa mými oblíbenými hrdinkami, hlavně proto že jsem si vždycky přála taková sama být. Dívky a ženy, které vzdorovaly dobovým názorům a nebály se bojovat za svoje práva, jsou moje favoritky. Nejsou závislé na mužích, postarají se o sebe samy a i přes to všechno stále zůstávají ženami, jsou něžné, mají mateřské pudy a touží po lásce.

Taková je i hlavní hrdinka této knihy Eliza, která rozhodně není bez chyb, ale dokáže se z nich poučit a vždycky se sebere, aby pokračovala dál. Příběh začíná, když je Eliza ještě malým děvčátkem, které je nalezeno před vilou jedné bohaté anglické rodiny, žijící v Chile. Eliza je vychovávána neprovdanou ženou středního věku, Miss Rose, která ale zatvrzele přesvědčuje chráněnku, že chytrá žena se dobře vdá a potom s mužem vhodně manipuluje, takže ve skutečnosti žije velmi dobrý život. Eliza s ní ale její názory příliš nesdílí a když se poprvé zamiluje, úplně podlehne mladému muži, který má ve skutečnosti dvě povahy a je dost proměnlivý. A právě v této době vypuká v Kalifornii zlatá horečka a její láska odjíždí hledat zlato. Těhotná Eliza, vychovaná Miss Rose, je přesvědčená, že jí nezbývá nic jiného, než jet najít svého milého. Utíká tedy z domu a podniká strastiplnou cestu do Kalifornie, která se náhle zaplnila zlatokopy a bandity. Cestou potratí a během několika dalších let se zde pokouší najít svou lásku. Aby ale přežila v této nehostinné krajině, vydává se Eliza za muže a náhle zjišťuje, že se dokáže sama uživit a postarat se o sebe, aniž by potřebovala onoho mladíka. A tehdy když je konečně nezávislá a začíná chápat princip svobody, jí do cesty přichází muž, který věří, že si ženu může koupit a ona ho musí poslouchat. A je jen na Elize, aby i přes svou lásku, stála za svými názory a bojovala za svoje práva . . .

Dcera štěstěny je opravdu úžasný, dobový příběh, který popisuje velmi dobře dobu během zlaté horečky v Kalifornii, seznamuje s propletenými osudy osob, které se na konci setkávají a umožňuje čtenáři nahlédnout do samotného autorčina nitra, která sama sebe odráží v hlavní hrdince. Už nyní se chystám půjčit si volné pokračování této knihy a to Sépiový portrét, který pokud bude alespoň z poloviny tak dobrý jako Dcera štěstěny, už se nemohu dočkat, až si ho přečtu. Knize dávám . . .

9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AndyLu AndyLu | Web | 22. ledna 2015 v 21:16 | Reagovat

No supeer :D Tiež som už zúfalá z toho že nemám čo čítať a toto ma zaujalo :)
Určite vyhľadám túto knihu.. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama