"Vše, co si dokážete představit, je skutečné." - Pablo Picasso
Seznam tajných přání - recenze
Popelka - filmová recenze
Saeculum - recenze

Únor 2015

Jako led - Recenze

18. února 2015 v 16:57 | Scribbler |  Recenze

Jako led

Autor: J. Lynn
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2014
Překladatel: Renata Heitelová

Sydney, studentka na univerzitě, je bláznivě zamilovaná do svého nejlepšího přítele Kylera. Znají se od malička a ona si ani nevzpomíná, kdy se do něj zamilovala. Má to ale malý háček, Kyler je děvkař a navíc to nevypadá, jako by o Sydney vůbec stál. On jí ale považuje za nedosažitelnou. Když spolu uvíznou na horské chatě během bouře, nezbývá jim, než si dát své city najevo. Navíc se v okolí začínají dít divné věci a oni možná brzy budou muset bojovat o vlastní život . . .

Můj názor
Když jsem se chystala přečíst si knížku Jako led, těšila jsem se na oddechovku na neděli a dočkala jsem se jí. Jako led byl pomalu plynoucí, romanický příběh s často využívanou zápletkou. Dva nejlepší přátelé se do sebe zamilují, dají se dohromady a žijí šťastně až do smrti. Co můžeme autorce přičíst k dobru, je to, že se na sebe alespoň hrdinové jednoho dne nepodívali a najednou nevěděli, že se milují. Sydney a Kyler do sebe byli zamilovaní, tak nějak odjakživa, akorát se jim zdálo, že jsou si navzájem nedosažitelní.

Knížka byla vyprávěna střídavě ze dvou pohledů, Kylera a Sydney. To určitě dodalo knize na zajímavosti a zpestřilo to náš pohled na samotný vztah Kylera a Sydney. Zatímco kapitoly z pohledu Sydney mi přišly poměrně prostoduché, Sydney nemyslela na nic jiného, než na její beznadějnou lásku ke Kylerovi, zatímco on řešil obyčejné i neobyčejné problémy svého života a kromě svého vztahu k Sydney se zabýval i tím ostatním, co i bláznivě zamilovaní lidé běžně dělají.

Do romantického příběhu knihy Jako led byla uměle napasovaná další zápletka, zdálo se mi, jako kdyby jí tam autorka přidala, aby byla kniha o něco zajímavější a nebyla to jenom obyčejná slaďárna. Takže tu máme hrdiny ocitající se v nebezpečí. Celé mi to připadalo tak trochu přehnané. Čeho všeho by byl jeden žárlivec schopný, kvůli tomu co stalo před rokem? Předpokládám, že ne takových věcí, které v knize popisuje J. Lynn.

Autorka ale napsala knížku velmi čtivě a rozhodně doporučuji jako příjemnou oddychovku. Pokud máte zrovna chuť na nějáke to YA, neváhejte a pusťte se do ní, celkově totiž sklidila obrovský úspěch. Já se také chystám na další knížku nové série od této autorky. Knize dávám . . .

5/10


Valentýnská soutěž - vyhlášení

16. února 2015 v 19:36 | Scribbler |  O knížkách
Tak jsem tu zpátky s vyhlášením Valentýnské soutěže, které jste se mohli zúčastnit během víkendu a vyhrát, tak jednu knížku.
Vaším úkolem bylo zjistit název knížky, kterou můžete vyhrát. Nyní už můžu klidně prozradit, že šlo o knížku Ve stínu hvězd od Kate Lace. Přestože blog dosáhl v sobotu prozatím nejvyšší návštěvnosti, soutěže se zúčastnili jenom tito tři blogeři:

Normálně bych všechny účastníky neuváděla, ale myslím, že holky se na mě za odkaz na jejich blog zlobit nebudou. Takže vidíte, že šance vyhrát byla opravdu velká a tou osobou, která mohla vylosovat výherce se stala moje mladší sestra.
Výherkyní se stala:

Deny blahopřeji a doufám, že si knížku Ve stínu hvězd užije. Zároveň bych jí poprosila, aby až knížka dorazí, dala vědět, buď na mail nebo do komentářů. Všem blogerkám děkuji za účast a doufám, že sem opět zavítáte. Mějte se hezky a už brzy se můžete těšit na novou recenzi.

Valentýnský knižní speciál + Valentýnská soutěž

14. února 2015 v 8:00 | Scribbler |  O knížkách

Valentýnský knížní speciál + Valentýnská soutěž

Takže jsem tu s prvním knižním speciálem v tomto roce, a to s valentýnským. Ne, že bych Valentýn nějak moc slavila, není to typický český svátek, ale zároveň je to dobrá příležitost na knižní speciál, zejména s romantickými knihami. Vybrala jsem tedy celou řádku knih všech různých žánrů s romantickým nádechem, které jsem četla a hodí se na dlouhý večer u čaje nebo čokolády.
Jako první bych chtěla začít knížkami, které jsou víceméně jenom romantické. Na začátek tu mám oddechovou knížku, která se skvěle hodí, pokud si chcete prostě jenom odpočinout a něco si přečíst. Je to Statistická pravděpodobnost lásky od Jennifer Smithové, knížka, kterou jsem měla přečtenou za dvě hodinky. Příběh se odehrává během dvacetičtyř hodin, je to vkusná romantická knížka, není přeslazená, ale ani se neblíží k dalšímu žánru. Takže pokud hledáte nějakou romantiku na večer, Statistická pravděpodobnost lásky se skvěle hodí.


Dále bych chtěla zmínit jednu klasiku, kterou jsem četla minulý rok a svým způsobem se mi líbila. Je to Na větrné hůrce od Emily Bronteové, knížka, kterou určitě všichni znáte. Větrnou hůrku musím milovat a nenávidět zároveň, úžasně napsaná knížka, ve které ale existuje jenom jeden typ hrdinů. A to ti špatní. Tuhle knížku by si měl přečíst každý, takže pokud vám ještě neprošla rukama, můžete si vybrat právě jí.

Mojí další oblíbenou romantikou se stal Polibek pro Annu od Stephanie Perkinsové. Je to jemný, pomalu plynoucí romantický příběh odehrávající se v srdci Paříže. Určitě ideální oddechovka, ale zároveň má v sobě jistou myšlenku, kterou si člověk po přečtení Polibku pro Annu odnese.

S tím jsme přešli ke knížkám, které se pohybují někde na pomezí fantasy a sci-fi, ty dvě, které jsem vybrala jsou obě shodou náhod o cestování časem. První z nich je Rudá jako rubín od Kerstin Gierové, první díl z triologi Láska nezná čas. Jde o velmi akční příběh, ve kterém se pohybujeme mezi přítomností a minulostí spolu s hlavními hrdiny, kteří kromě jiných starostí řeší i vzájemnou přitažlivost. Celou triologii jsem četla už asi dva roky zpátky, tehdy jsem byla úplně okouzlená, ale když jsem zkoušela knížku číst znovu, tak už mě tolik nezaujala. Proto doporučuji zejména pro mladší čtenářky (12-13 let). Jinak, někdo z vás možná viděl německý film Rubinrot, který je podle knížky natočený. Já jsem ho shlédla a po přečtení knížky rozhodně nedoporučuji. V mnohém se od knižní předlohy liší.

Druhou knížkou je Čas mezi námi od Tamary Ireland Stoneové, příběh, který v sobě sice má fantasktní prvky, ale dobře se hodí i pro milovníky klasické romantiky, protože tu téměř o nic jiného nejde. Jak už jsem zmínila, i v této knize jde o cesty časem, i když knížka rozhodně není tolik akční jako ty předchozí. V knize se dočkáte zejména dlouhých úvahových pasáží a diskuzí mezi dvěma hlavními hrdiny. Mně se Čas mezi námi líbil opravdu hodně, ale je to jako většina knížek, o kterých tu dnes píšu, taková oddechovka na jedno odpoledne, se kterou rozhodně neuděláte chybu.

Jako další tu máme na řadě něco historického. Opět jsem vybrala dvě knihy. První z nich je více zaměřena na lásku, ale zároveň je velmi dobrodružná. Objevují se v ní i mysteriózní a detektivní prvky. Pojďme se podívat na knížku Růže v zimě od Kathleen Woodiwissové. Tento příběh se odehrává na konci 18. století na severu Anglie. Najdeme v ní zoufalství a krutost, ale zejména lásku a jedno velké tajemství. Ke knížce Růže v zimě se vždycky ráda vracím, protože je prodchnutá neuvěřitelnou směsicí tajemnosti a skutečnosti, která vás vždy znovu okouzlí.


Druhou historickou knihou je Červená královna od Philippy Gregory, ve které sledujeme celý život anglické dědičky rodu Lancasterů Margaret Beaufortové, která je přesvědčena, že její syn bude jednoho dne anglickým králem. Knížku doporučuji těm, kteří si chtějí kromě romantiky počíst zejména o politice a historii, ale i o mateřské lásce a ctižádosti.
Poslední knížkou, kterou tu dnes uvedu, je titul, o kterém už asi všichni z vás minimálně slyšeli, a tím je Deník Bridget Jonesové od Helen Fieldingové. Většina asi knížku četla, nebo alespoň viděla film, ale stejně o ní něco řeknu. Deník Bridget Jonesové se hodí, pokud se chcete zasmát a uvolnit, knížka je stejně dobrá jako film. Přestože se film nedrží knižní předlohy, což mi obvykle dost vadí, u Bridget musím udělat vyjímku, protože je film je úžasně vtipný. Navíc v hlavních rolích se setkáme s Colinem Firthem a Hughem Grantem (moji oblíbenci).

Doufám, že nejenom na Valentýna využijete mých tipů a přečtete si některou z těchto knížek. Pokud je už znáte, neváhejte a napište do komentářů vás názor, všichni rádi uslyšíme další pro srovnání. Jinak pro ty, kteří nemají po ruce žádnou romantickou knížku nebo zkrátka zatouží po novém kusu do knihovničky, jsem přichystala soutěž o romantickou knížku od Kate Laceové. Název neprozradím, bude totiž vaším úkolem ho zjistit. (Zamazání se mi nepovedlo)

Vzhledem k tomu, že tento článek vyjde v sobotu, tak bude soutěž víkendová, což znamená, že uzávěrka bude v neděli o půlnoci. V pondělí bude knížka na cestě k výherci a zároveň vyjde na blogu vyhlášení soutěže.
Takže, kdo máte zájem se zúčastnit, zápátrejte (zkuste Databaziknih.cz), není to těžké, takže to ani moc času nezabere a pošlete mi na mail dreamer-scribbler.seznam.cz název knížky, kterou můžete vyhrát. Zároveň budu ráda, pokud mi pošlete rovnou vaši adresu, abych věděla, kam knížku poslat. Nemusíte, ale usnadní to komunikaci a kniha se k vám dostane dříve.