"Vše, co si dokážete představit, je skutečné." - Pablo Picasso
Seznam tajných přání - recenze
Popelka - filmová recenze
Saeculum - recenze

Březen 2015

The Ultimate Book Tag

4. března 2015 v 9:00 | Scribbler |  O knížkách

Rozhodla jsem se napsat první tag, vybrala jsem si The Ultimate Book Tag, který jsem viděla na blogu Zašitá v knihách . Je tu hlavně proto, že tohle je přednastavený článek, jsem celý týden pryč. A teď už pojďme na to . . .


Bývá ti špatně při čtení v autě?
Ani ne. Občas mi to vadí, ale většinou v autě čtu. Knížky jsou nejlepší zábava, když se jede někam daleko, třeba do zahraničí. Je ale pravda, že občas mě z toho pobolívá hlava.

Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní?
Určitě Isabel Allende. První knížku od ní jsem četla sice teprve nedávno, ale hned mě zaujala.

Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr. . .
Harry Potter
  1. Naprostá pecka. Teď už nám to tak možná nepřipadá, když je fantasy všude plno, ale když to vyšlo, tak to byla velmi originální kniha.
  2. Líbí se mi knihy i filmy. Harry Potter je jedna z mála knih, u kterých se mi opravdu líbil i film. Tvůrcům se povedl a navíc knížka mu byla přesnou předlohou.
  3. Miluju Bradavice. Nejde mi ani tak o příběh Harryho, ale zejména o celý kouzelnický svět. Jednu dobu jsem si dokonce představovala, že mi z Bradavic přijde dopis.
Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
Ne, tašku na knihy přímo nenosím, ale v mé tašce nebo batohu nesmí knížka nikdy chybět. Když jí nechám doma, můžu se potom zbláznit. Vždycky, když se najde volná chvíle, tak si ráda něco přečtu. V autobuse, ve škole o přestávce nebo ve frontě v obchodě.

Čicháš ke knihám?
Ano, to snad dělá každý milovník knih. I když já si knížky půjčuju hlavně v knihovně, a to se to pak moc nevyplatí. :)

Preferuješ knihy s ilustracemi nebo bez nich?
Asi bez nich. Nevadí mi, ale když si mám vybrat, tak bez. Ale třeba u cestopisů, mám ráda fotky.

Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Těch byla spousta. Hlavně různé YA, myslím, že třeba taková moje oblíbená Růže v zimě moc kvalitní nebude.

Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
Ano, píšu. Chtěla bych, aby mi vycházely knihy, jako asi každý druhý blogger. Teď už jsem dopsala knížku, ale na moc velkou kvalitu to nevidím. Spisovatelka povoláním bych asi být nechtěla, myslím, že psaní je koníček, možná i přivýdělek, ale musela bych být zatraceně dobrá, abych se tím uživila. Navíc nedokážu celý život prosedět za počítačem.

Kdy jsi začala číst?
Tak asi v sedmi letech s knížkou Lenka a dva kluci. Myslím, že ale moji opravdovou vášeň pro literaturu, probudil až Harry Potter. To mi bylo asi jedenáct.

Byl tvůj oblíbený předmět ve škole Český jazyk a literatura?
Ne, není to můj oblíbený předmět. Chodím už pět let na gympl a jazyky nejsou moje silná stránka. Literatura mě ještě docela baví, sloh taky, ale to ostatní ne. Navíc mám oblíbenější předměty. Třeba dějepis nebo matiku.

Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Asi bych za ní poděkovala a později jí třeba dala do městské knihovny. Možná bych jí zkusila přečíst znovu, třeba bych změnila názor.

Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger games?
No, Hunger games mi hodně připomínala Selekce, o tom už jsem psala v recenzi. U Harry Pottera možná taková méně známá série Hex hall, ale ani to nebylo moc.

Upíři nebo víly?
Upíři. Dřív jsem upíří romány docela hodně četla, ale teď už ani ne. Přesto ani víly nejsou k zahození, četla jsem několik knih, kde jsem si je opravdu oblíbila.

Vlkodlaci nebo duchové?
Vlkodlaci. Sice nemám vlkodlaky nijak zvlášť ráda, ale jak se někde objevují duchové, tak beru nohy na ramena. Samozřejmě na ně nevěřím, ale prostě o tom nerada čtu.

Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Zakázaná láska. Z milostného trojúhelníky se poslední dobou stává taková klasika, co se napasuje do knih všech žánrů. I když někde se povedl.

Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami?
Nevím, mám ráda obojí. Občas si ráda sednu nad romantickou knížku, ale určitě je zajímavější, když se tam přidají i jiné prvky.