"Vše, co si dokážete představit, je skutečné." - Pablo Picasso
Seznam tajných přání - recenze
Popelka - filmová recenze
Saeculum - recenze

O knížkách

The Ultimate Book Tag

4. března 2015 v 9:00 | Scribbler

Rozhodla jsem se napsat první tag, vybrala jsem si The Ultimate Book Tag, který jsem viděla na blogu Zašitá v knihách . Je tu hlavně proto, že tohle je přednastavený článek, jsem celý týden pryč. A teď už pojďme na to . . .


Bývá ti špatně při čtení v autě?
Ani ne. Občas mi to vadí, ale většinou v autě čtu. Knížky jsou nejlepší zábava, když se jede někam daleko, třeba do zahraničí. Je ale pravda, že občas mě z toho pobolívá hlava.

Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní?
Určitě Isabel Allende. První knížku od ní jsem četla sice teprve nedávno, ale hned mě zaujala.

Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr. . .
Harry Potter
  1. Naprostá pecka. Teď už nám to tak možná nepřipadá, když je fantasy všude plno, ale když to vyšlo, tak to byla velmi originální kniha.
  2. Líbí se mi knihy i filmy. Harry Potter je jedna z mála knih, u kterých se mi opravdu líbil i film. Tvůrcům se povedl a navíc knížka mu byla přesnou předlohou.
  3. Miluju Bradavice. Nejde mi ani tak o příběh Harryho, ale zejména o celý kouzelnický svět. Jednu dobu jsem si dokonce představovala, že mi z Bradavic přijde dopis.
Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
Ne, tašku na knihy přímo nenosím, ale v mé tašce nebo batohu nesmí knížka nikdy chybět. Když jí nechám doma, můžu se potom zbláznit. Vždycky, když se najde volná chvíle, tak si ráda něco přečtu. V autobuse, ve škole o přestávce nebo ve frontě v obchodě.

Čicháš ke knihám?
Ano, to snad dělá každý milovník knih. I když já si knížky půjčuju hlavně v knihovně, a to se to pak moc nevyplatí. :)

Preferuješ knihy s ilustracemi nebo bez nich?
Asi bez nich. Nevadí mi, ale když si mám vybrat, tak bez. Ale třeba u cestopisů, mám ráda fotky.

Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Těch byla spousta. Hlavně různé YA, myslím, že třeba taková moje oblíbená Růže v zimě moc kvalitní nebude.

Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
Ano, píšu. Chtěla bych, aby mi vycházely knihy, jako asi každý druhý blogger. Teď už jsem dopsala knížku, ale na moc velkou kvalitu to nevidím. Spisovatelka povoláním bych asi být nechtěla, myslím, že psaní je koníček, možná i přivýdělek, ale musela bych být zatraceně dobrá, abych se tím uživila. Navíc nedokážu celý život prosedět za počítačem.

Kdy jsi začala číst?
Tak asi v sedmi letech s knížkou Lenka a dva kluci. Myslím, že ale moji opravdovou vášeň pro literaturu, probudil až Harry Potter. To mi bylo asi jedenáct.

Byl tvůj oblíbený předmět ve škole Český jazyk a literatura?
Ne, není to můj oblíbený předmět. Chodím už pět let na gympl a jazyky nejsou moje silná stránka. Literatura mě ještě docela baví, sloh taky, ale to ostatní ne. Navíc mám oblíbenější předměty. Třeba dějepis nebo matiku.

Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Asi bych za ní poděkovala a později jí třeba dala do městské knihovny. Možná bych jí zkusila přečíst znovu, třeba bych změnila názor.

Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger games?
No, Hunger games mi hodně připomínala Selekce, o tom už jsem psala v recenzi. U Harry Pottera možná taková méně známá série Hex hall, ale ani to nebylo moc.

Upíři nebo víly?
Upíři. Dřív jsem upíří romány docela hodně četla, ale teď už ani ne. Přesto ani víly nejsou k zahození, četla jsem několik knih, kde jsem si je opravdu oblíbila.

Vlkodlaci nebo duchové?
Vlkodlaci. Sice nemám vlkodlaky nijak zvlášť ráda, ale jak se někde objevují duchové, tak beru nohy na ramena. Samozřejmě na ně nevěřím, ale prostě o tom nerada čtu.

Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Zakázaná láska. Z milostného trojúhelníky se poslední dobou stává taková klasika, co se napasuje do knih všech žánrů. I když někde se povedl.

Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami?
Nevím, mám ráda obojí. Občas si ráda sednu nad romantickou knížku, ale určitě je zajímavější, když se tam přidají i jiné prvky.

Valentýnská soutěž - vyhlášení

16. února 2015 v 19:36 | Scribbler
Tak jsem tu zpátky s vyhlášením Valentýnské soutěže, které jste se mohli zúčastnit během víkendu a vyhrát, tak jednu knížku.
Vaším úkolem bylo zjistit název knížky, kterou můžete vyhrát. Nyní už můžu klidně prozradit, že šlo o knížku Ve stínu hvězd od Kate Lace. Přestože blog dosáhl v sobotu prozatím nejvyšší návštěvnosti, soutěže se zúčastnili jenom tito tři blogeři:

Normálně bych všechny účastníky neuváděla, ale myslím, že holky se na mě za odkaz na jejich blog zlobit nebudou. Takže vidíte, že šance vyhrát byla opravdu velká a tou osobou, která mohla vylosovat výherce se stala moje mladší sestra.
Výherkyní se stala:

Deny blahopřeji a doufám, že si knížku Ve stínu hvězd užije. Zároveň bych jí poprosila, aby až knížka dorazí, dala vědět, buď na mail nebo do komentářů. Všem blogerkám děkuji za účast a doufám, že sem opět zavítáte. Mějte se hezky a už brzy se můžete těšit na novou recenzi.

Valentýnský knižní speciál + Valentýnská soutěž

14. února 2015 v 8:00 | Scribbler

Valentýnský knížní speciál + Valentýnská soutěž

Takže jsem tu s prvním knižním speciálem v tomto roce, a to s valentýnským. Ne, že bych Valentýn nějak moc slavila, není to typický český svátek, ale zároveň je to dobrá příležitost na knižní speciál, zejména s romantickými knihami. Vybrala jsem tedy celou řádku knih všech různých žánrů s romantickým nádechem, které jsem četla a hodí se na dlouhý večer u čaje nebo čokolády.
Jako první bych chtěla začít knížkami, které jsou víceméně jenom romantické. Na začátek tu mám oddechovou knížku, která se skvěle hodí, pokud si chcete prostě jenom odpočinout a něco si přečíst. Je to Statistická pravděpodobnost lásky od Jennifer Smithové, knížka, kterou jsem měla přečtenou za dvě hodinky. Příběh se odehrává během dvacetičtyř hodin, je to vkusná romantická knížka, není přeslazená, ale ani se neblíží k dalšímu žánru. Takže pokud hledáte nějakou romantiku na večer, Statistická pravděpodobnost lásky se skvěle hodí.


Dále bych chtěla zmínit jednu klasiku, kterou jsem četla minulý rok a svým způsobem se mi líbila. Je to Na větrné hůrce od Emily Bronteové, knížka, kterou určitě všichni znáte. Větrnou hůrku musím milovat a nenávidět zároveň, úžasně napsaná knížka, ve které ale existuje jenom jeden typ hrdinů. A to ti špatní. Tuhle knížku by si měl přečíst každý, takže pokud vám ještě neprošla rukama, můžete si vybrat právě jí.

Mojí další oblíbenou romantikou se stal Polibek pro Annu od Stephanie Perkinsové. Je to jemný, pomalu plynoucí romantický příběh odehrávající se v srdci Paříže. Určitě ideální oddechovka, ale zároveň má v sobě jistou myšlenku, kterou si člověk po přečtení Polibku pro Annu odnese.

S tím jsme přešli ke knížkám, které se pohybují někde na pomezí fantasy a sci-fi, ty dvě, které jsem vybrala jsou obě shodou náhod o cestování časem. První z nich je Rudá jako rubín od Kerstin Gierové, první díl z triologi Láska nezná čas. Jde o velmi akční příběh, ve kterém se pohybujeme mezi přítomností a minulostí spolu s hlavními hrdiny, kteří kromě jiných starostí řeší i vzájemnou přitažlivost. Celou triologii jsem četla už asi dva roky zpátky, tehdy jsem byla úplně okouzlená, ale když jsem zkoušela knížku číst znovu, tak už mě tolik nezaujala. Proto doporučuji zejména pro mladší čtenářky (12-13 let). Jinak, někdo z vás možná viděl německý film Rubinrot, který je podle knížky natočený. Já jsem ho shlédla a po přečtení knížky rozhodně nedoporučuji. V mnohém se od knižní předlohy liší.

Druhou knížkou je Čas mezi námi od Tamary Ireland Stoneové, příběh, který v sobě sice má fantasktní prvky, ale dobře se hodí i pro milovníky klasické romantiky, protože tu téměř o nic jiného nejde. Jak už jsem zmínila, i v této knize jde o cesty časem, i když knížka rozhodně není tolik akční jako ty předchozí. V knize se dočkáte zejména dlouhých úvahových pasáží a diskuzí mezi dvěma hlavními hrdiny. Mně se Čas mezi námi líbil opravdu hodně, ale je to jako většina knížek, o kterých tu dnes píšu, taková oddechovka na jedno odpoledne, se kterou rozhodně neuděláte chybu.

Jako další tu máme na řadě něco historického. Opět jsem vybrala dvě knihy. První z nich je více zaměřena na lásku, ale zároveň je velmi dobrodružná. Objevují se v ní i mysteriózní a detektivní prvky. Pojďme se podívat na knížku Růže v zimě od Kathleen Woodiwissové. Tento příběh se odehrává na konci 18. století na severu Anglie. Najdeme v ní zoufalství a krutost, ale zejména lásku a jedno velké tajemství. Ke knížce Růže v zimě se vždycky ráda vracím, protože je prodchnutá neuvěřitelnou směsicí tajemnosti a skutečnosti, která vás vždy znovu okouzlí.


Druhou historickou knihou je Červená královna od Philippy Gregory, ve které sledujeme celý život anglické dědičky rodu Lancasterů Margaret Beaufortové, která je přesvědčena, že její syn bude jednoho dne anglickým králem. Knížku doporučuji těm, kteří si chtějí kromě romantiky počíst zejména o politice a historii, ale i o mateřské lásce a ctižádosti.
Poslední knížkou, kterou tu dnes uvedu, je titul, o kterém už asi všichni z vás minimálně slyšeli, a tím je Deník Bridget Jonesové od Helen Fieldingové. Většina asi knížku četla, nebo alespoň viděla film, ale stejně o ní něco řeknu. Deník Bridget Jonesové se hodí, pokud se chcete zasmát a uvolnit, knížka je stejně dobrá jako film. Přestože se film nedrží knižní předlohy, což mi obvykle dost vadí, u Bridget musím udělat vyjímku, protože je film je úžasně vtipný. Navíc v hlavních rolích se setkáme s Colinem Firthem a Hughem Grantem (moji oblíbenci).

Doufám, že nejenom na Valentýna využijete mých tipů a přečtete si některou z těchto knížek. Pokud je už znáte, neváhejte a napište do komentářů vás názor, všichni rádi uslyšíme další pro srovnání. Jinak pro ty, kteří nemají po ruce žádnou romantickou knížku nebo zkrátka zatouží po novém kusu do knihovničky, jsem přichystala soutěž o romantickou knížku od Kate Laceové. Název neprozradím, bude totiž vaším úkolem ho zjistit. (Zamazání se mi nepovedlo)

Vzhledem k tomu, že tento článek vyjde v sobotu, tak bude soutěž víkendová, což znamená, že uzávěrka bude v neděli o půlnoci. V pondělí bude knížka na cestě k výherci a zároveň vyjde na blogu vyhlášení soutěže.
Takže, kdo máte zájem se zúčastnit, zápátrejte (zkuste Databaziknih.cz), není to těžké, takže to ani moc času nezabere a pošlete mi na mail dreamer-scribbler.seznam.cz název knížky, kterou můžete vyhrát. Zároveň budu ráda, pokud mi pošlete rovnou vaši adresu, abych věděla, kam knížku poslat. Nemusíte, ale usnadní to komunikaci a kniha se k vám dostane dříve.
 
 

Reklama